Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Medytacja mindfulness – jak ją wykonać?

4 marca, 2024 Medytacja mindfulness - jak ją wykonać?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wprowadzić większą równowagę, spokój i świadomość do swojego życia, medytacja mindfulness może być odpowiedzią. Przez następne kilka minut opowiem Wam, co to jest medytacja mindfulness, jak ją wykonać i jakie korzyści może przynieść dla naszego umysłu i ciała.

Zobacz również: Jak zacząć medytacje i na czym polega?

Czym jest medytacja mindfulness?

Definicja medytacji mindfulness

Medytacja mindfulness, nazywana także medytacją uważności, ma swoje korzenie w buddyzmie i polega na praktyce uważnego „bycia w chwili obecnej”. To stany skupienia na doświadczeniach, myślach i uczuciach, które mamy tu i teraz, bez reagowania na nie lub oceniania. Mindfulness to świadomość naszych myśli, uczuć, uczuć cielesnych, otaczającej nas rzeczywistości – wszystko to bez oceniania czy analizowania.

Korzyści płynące z praktykowania medytacji mindfulness

Regularne praktykowanie medytacji mindfulness może przynieść liczne korzyści takie jak poprawa koncentracji, spokój umysłu, zmniejszenie stresu i lęku, lepsza jakość snu czy poprawa zdolności emocjonalnych. Dzięki regularnej praktyce medytacji mindfulness zwiększa się świadomość swojego wnętrza i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Jak rozpocząć praktykowanie medytacji mindfulness?

Wybór odpowiedniego miejsca i czasu

Na początek warto wybrać spokojne miejsce, gdzie nie zostaniemy zakłóceni. Ważne jest, by czuć się tam komfortowo – może to być nasz pokój, ogród, czy ciche miejsce w parku. Przydatne może być także ustalenie regularnego czasu medytacji – może to być rano po przebudzeniu, wieczorem przed snem, a nawet w przerwie w pracy.

Skupienie się na oddechu

Podczas medytacji mindfulness staramy się skupiać na swoim oddechu, obserwując jego rytm, sposób, w jaki wypełnia nasze płuca i opuszcza nasze ciało. To skupienie na oddechu pomaga nam zostać w teraźniejszości i odciąć się od zgiełku codziennego życia.

Praktykowanie akceptacji i obserwacji myśli

Często zdarza się, że podczas medytacji naszą uwagę zaczynają przyciągać różne myśli. Ważne jest, aby nauczyć się je obserwować, nie oceniając ani nie wchodząc w interakcje z nimi. Wyobraź sobie, że Twoje myśli to jak chmury na niebie, które pojawiają się i znikają, nie mając wpływu na Ciebie.

Wskazówki na początek medytacji mindfulness

Poznaj techniki

Przed rozpoczęciem praktykowania medytacji warto poznać różne techniki medytacyjne. Mogą to być na przykład techniki skupienia na oddechu, techniki skupienia na ciele (na przykład skanowanie ciała), techniki medytacji na miłość i współczucie czy skupienie na dźwiękach czy muzyce.

Rozpocznij od krótkich sesji

Nie musisz od razu medytować godzinami. Możesz zacząć od krótkich sesji 5-10 minut i stopniowo zwiększać ich długość. Ważniejsza jest regularność niż długość każdej pojedynczej sesji.

Bądź cierpliwy i konsekwentny

Na początku może się wydawać, że nic się nie dzieje. Ale pamiętaj, że medytacja to proces a nie cel. Bądź cierpliwy, bądź konsekwentny, a efekty na pewno przyjdą.

Medytacje mindfulness z przewodnikiem – kiedy warto skorzystać?

Zalety medytacji mindfulness z przewodnikiem

Medytacja mindfulness z przewodnikiem jest szczególnie pomocna na początku naszej praktyki. Przewodnik poprowadzi Cię przez medytację krok po kroku, pomoże Ci skoncentrować się na oddechu i zwrócić uwagę na ważne aspekty medytacji. Ponadto, medytacja z przewodnikiem daje poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

Aplikacje i kursy dostępne online

Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji i kursów online, które oferują prowadzone medytacje mindfulness. Aplikacje takie jak Headspace, Calm czy Insight Timer oferują różne medytacje prowadzone dla różnych poziomów zaawansowania, na różne tematy (np. redukcja stresu, lepszy sen, radzenie sobie z trudnymi emocjami).

Rola medytacji mindfulness w terapii

Medytacja mindfulness coraz częściej jest stosowana jako element terapii w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe, depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Często jest stosowana jako część terapii opartej na uważności (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT) lub terapii akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy – ACT). Badania wykazują, że regularna praktyka medytacji mindfulness może przyczynić się do zmniejszenia objawów tych zaburzeń i poprawy jakości życia pacjentów.

Redakcja wiosnafilmow.pl

Redakcja wiosnafilmow.pl to zespół specjalistów w szeroko pojętej kulturze i rozrywce! Sprawdź nasze najnowsze posty i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowinkami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Optymalizacja magazynu kluczem do efektywności i redukcji kosztów
Jak znaleźć numer ksiegi wieczystej?
Jak zrobić masę solną?

Jak zrobić masę solną?

10 lipca, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?